Oled Nedir?

Kategori: Blog | 0

oledOled‘in açılımı: Organik LED (Işık yayan diyot) “Organic Light Emitting Diode

Oled ilk olarak Kodak şirketi tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir.OLED‘ler molekül ağırlığı düşük organik malzemeler (SM-OLED)veya polimer bazlı materyalden (PLED , LEP) oluşur. Farklı katmanlara sahip LCD’ler ve FED‘ lerden farklı olarak OLED‘ler monolitik (tek katmanlı)dırlar.
Tipik olarak iki elektriksel kontak(elektrot) arasında kalan ve ışık yayan bir dizi ince film organik katmandan oluşur. Çünkü yapılışı sırasında her katman diğeri üzerine kaplanarak tek parça olacak şekilde üretilir.LCD teknolojisine alternatif olarak sunulmaktadır. Normal operasyonda düşük enerji tüketmesi, ince ve hafif olması sayesinde son zamanlarda mobil telefonlarında kullanımı yaygınlaşmıştır. Zamanla parlaklıklarını yitirdikleri şeklinde eleştiriler almaktadır.OLED’ler çoğunlukla düz ekran için kullanılmaktadır. Gelişmekte olan ve gelecek vaad eden bir teknolojidir. Işık yayan diyot(LED) familyasının son türü “Organic Light Emitting Device” ya da “Organic Light Emitting Diode” açılımına sahip bir akronimdir. “Organic Electroluminescent Device” (OEL) olarak da anılır.

Oled,LCD ekranlarda olduğu gibi arkadan aydınlatma gerekmez.OLED’ler parlak renkli görüntüleri ile düşük güçte geniş görüş açısı sağlayan ekranların

yapılabilmesini sağladılar. Cam üzerinde üretilen OLED‘ler plastik ve kıvrılabilir malzeme üzerinde üretilebilmekte. Örneğin Universal Display’in yaptığı fleksibl(kıvrılabilir) OLED modeli “FOLED” böyledir. Bu türden ekranların üretilmesinin ileride taşınabilir cihazlarda devrim yaratacağı ön görülmekte. Örneğin; cebinizden bir mobil telefon(akıllı telefon) çıkarıyorsunuz çekince açılıyor, üzerine rulo şeklinde sarılmış ekran ortaya çıkıyor.OLED’ler (organic light-emitting diode) değişen ve gelişen yapısıyla gelecekte damgasını vuracaktır.


Kaynaklar:
online çeşitli kaynaklar